CHCEM SPORIŤ / INVESTOVAŤ

Podielové fondy sú to najlepšie dôchodkové sporenie. Riziko straty je pri dlhodobom investovaní v podstate nulové. Naopak, akciové podielové fondy ponúkajú reálne zhodnotenie peňazí. Nie je však jedno, aké fondy si vyberiete. Existujú lacné fondy a drahé podielové fondy. Rozhodujúca nie je výška vstupného poplatku, ale priebežné náklady. Ak Vám v banke ponúkajú investovanie zadarmo, zbystrite pozornosť. To čo je zadarmo, býva často najdrahšie. S vysokou pravdepodobnosťou ide o fondy s vysokými priebežnými poplatkami (ongoing charges).

Ak si na svoje dôchodkové sporenie vyberáte medzi fondom s nulovým vstupným poplatkom, ale priebežnými nákladmi 3,5% ročne, a fondom so vstupným poplatkom 4% a priebežnými nákladmi 2% ročne, vyberte si radšej druhú možnosť. Priebežné náklady sú strhávané každý rok a vždy z celej sumy. Kým vstupný poplatok je z dlhodobého hľadiska zanedbateľný, priebežné poplatky hrajú významnú rolu.

Moderné sporiace plány sú flexibilné a ponúkajú stovky fondov od renomovaných správcov ako sú Pioneer investments, Amundi, Franklin Templeton, Fidelity, či BNP Paribas.

Sporiace plány do podielových fondov je možné využiť nielen ako dôchodkové sporenie, ale aj ako sporenie pre deti alebo na predčasné splatenie hypotéky.

Vyplňte dopyt a obráťte sa na profesionálov z Môjporadca.sk

 

Systém Vám automaticky pridelí poradcu. Keď si chcete poradcu zvoliť sami kliknite sem.

 

Záujemca v súlade so zákonom č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov v platnom znení si je vedomý práv a povinností týkajúcich sa získavania a spracovávania osobných údajov.